SOCAR Türkiye Ar-Ge, Circular TwAIN Projesiyle Ufuk Avrupa Programı Kapsamında Fonlanmaya Hak Kazandı

SOCAR Türkiye Ar-Ge’nin geliştirdiği ilk dijital uygulamalar temelli proje olan Circular TwAIn, Avrupa Komisyonu Ufuk Avrupa Programı (HEUROPE) kapsamında fonlanmaya hak kazandı. Yapay zeka ve dijital çözümlerle sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği maksimizasyonunu hedefleyen proje, SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon A.Ş.’nin Avrupa Birliği tarafından fonlanmaya hak kazanan dördüncü projesi oldu.

Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye, sürdürülebilir, verimli ve güvenli enerji arzı için Ar-Ge çalışmaları ve yenilikçi projelerine devam ediyor. SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon A.Ş.’nin geliştirdiği ilk dijital uygulamalar temelli proje olan ve AI Platform for Integrated Sustainable and Circular Manufacturing partnerliğinde hayata geçirilen Circular TwAIn projesi, Avrupa Komisyonu Ufuk Avrupa Programı (HEUROPE) tarafından fonlanmaya hak kazandı.

10 uluslararası proje partnerinin yer aldığı Circular TwAIn, yapay zeka uygulamaları ile sanayi ölçekli üretim tesislerinde enerji verimliliği sağlayacak dijital bir aracın geliştirilmesini hedefliyor. SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon A.Ş., üretilecek dijital uygulamanın geniş ölçekli gösterimini sağlama ve Petkim'in Etilen Oksit/Etilen Glikol (EO/EG) tesisinde doğrulama testlerini destekleme süreçlerini yönetecek. Avrupa Komisyonu Ufuk Avrupa Programı tarafından hibe bütçeyle desteklenmeye hak kazanan Circular TwAIn, enerji tüketimi ve karbon ayak izinin azaltılması adına önemli katkılar sağlayacak.

“DİJİTAL TEKNOLOJİLERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN KATMA DEĞERE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Proje hakkında bilgiler veren SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon A.Ş. Genel Müdürü Bilal Guliyev, “Altyapımıza entegre ettiğimiz yeni ürün ve proseslerle verimli ve sürdürülebilir üretim her zaman önceliğimiz oldu. Bu kapsamda geliştirdiğimiz ilk dijital uygulamalar temelli proje olan Circular TwAIn ile dijital teknolojileri sürdürülebilir bir üretim adına çok daha etkili sonuçlar almak için kullanacağız. Orta ve uzun vadeli dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve enerji optimizasyonu stratejilerimizin geliştirilmesine hizmet edecek olan Circular TwAIn, İspanya, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Kıbrıs ve Norveç'ten 10 uluslararası partnerin paydaşlığında ilerleyecek. SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon olarak geliştirdiğimiz “CO2Fokus” “CARMOF” ve “NEFERTITI” projelerimiz, daha önce Horizon Europe 2020-Karbon Yakalama, Depolama ve Kullanım Programı kapsamında fon almaya hak kazanmıştı. Partneri olduğumuz Circular TwAIn, Avrupa Birliği fonlarınca desteklenmeye değer görülen dördüncü projemiz oldu. Yenilikçi projelerimiz ve uluslararası iş birliklerimizle, sürdürülebilir gelecek için katma değer yaratmaya odaklanan çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.