STAR Rafineri

Türkiye’nin rafineri-petrokimya entegrasyonuna sahip tek rafineri şirketi olan STAR Rafineri; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük rafineri projesidir. Türkiye’de Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip ilk şirket olan şirket, Türkiye’nin işlenmiş ham petrol ürünü ihtiyacının yaklaşık %25’ini tek başına karşılarken Türkiye’nin petrol ürünleri ithalatında da yıllık yaklaşık 1,5 milyar dolar tasarruf sağlıyor.Türkiye’nin petrol ürünleri ithalatında da önemli miktarda azalma sağlıyor.

Büyüyen Türkiye’nin Rafinerisi

SOCAR Türkiye değer zinciri içerisinde, rafineri-petrokimya entegrasyonunun en önemli halkasını oluşturan STAR Rafineri, ülke ekonomisinin ve sanayinin ihtiyaçlarına yönelik stratejik ürünler geliştiriyor. Bunlar arasında petrokimya sektörü için önemli hammaddeler olan nafta ve reformat ile cari açığın önemli kalemlerini oluşturan motorin, jet yakıtı, LPG, kükürt ve petrokok gibi petrol ürünleri bulunuyor. Petrol ürünleri ithalatında önemli azalma sağlayan şirket, Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltırken bir yandan da rekabet gücünü artırmaya odaklanıyor.

Yıllık brüt üretim kapasitesini 11 Milyon tona kadar çıkaran STAR Rafineri; Türkiye’nin cari açığının kapanmasına katkı sağlarken, insana saygılı, çevreye duyarlı üretim teknolojisiyle de ülkemize değer katmaya devam ediyor.

Performans Odaklılık

STAR Rafineri; Petkim’e entegre yapısı, operasyonel esnekliği, farklı ham petrol türlerini işleme teknolojisi, 63 depolama tankı ve yaklaşık 1150 çalışanıyla İzmir Aliağa’da bulunan dünya standartlarındaki tesisinde hizmet vermeye devam ediyor. Yıllık 11 milyon ton ham petrol işleme hacmi ve 1,9 milyon metreküp depolama kapasitesine sahip olan şirket, bugün Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünü ihtiyacının %25’ini tek başına karşılıyor.

Zamanın Ötesinde

Günümüzde verimliliğin ve sürdürülebilirliğin temel unsuru olan teknolojiyi faaliyet alanlarının tümüne entegre eden STAR Rafineri, dijitalleşmeyi tüm iş süreçlerinin merkezine koyuyor. Bilgi teknolojileri, operasyon yönetim sistemleri ve bunların kurumsal yönetim sistemleri çatısı altında entegrasyonu ile birlikte, Endüstri 4.0 uygulamasını da aktif olarak kullanan şirket, zamanın çok ilerisindeki teknik bilgi ve donanımıyla teknoloji yarışında rakiplerine fark atıyor.

2021 yılında Endüstri 4.0 teknolojilerini üretimde en iyi kullanan tesislerin yer aldığı Dünya Ekonomik Forumu (WEF) “Global Lighthouse Network”e Türkiye’den seçilen tek şirket olan STAR Rafineri aynı zamanda dünyada bu ligde yer almayı başaran tek rafineri olma özelliğini taşıyor.