Haberler

Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı Kapılarını Açtı

Uluslararası Hazar Petrol ve Gaz Fuarı’na katılan SOCAR Türkiye, dijitalleşmede geldiği noktayı ve dijital dönüşüm projesi Project Earth’ü anlattı.

 

Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı SOCAR Türkiye, pandemi nedeniyle iki yıl ara verilen Uluslararası Hazar Petrol ve Doğal Gaz Fuarı’nda (Caspian Oil & Gas Exhibition – COG) dijitalleşmeyi anlattı. Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in himayelerinde 27’nci kez kapılarını açan bölgenin en büyük enerji fuarı 1-3 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor. Azerbaycan Devleti petrol ve gaz şirketi SOCAR’ın sponsor olduğu fuarda, SOCAR Türkiye, dijitalleşmede geldiği noktayı ve yeni projelerini paylaştı.

 

SOCAR Türkiye, tüm grup şirketlerinin kurumsal süreçlerinin yönetildiği uygulamaların dijital dönüşüme ayak uydurabilmesi, süreç bazlı ve organizasyonel entegrasyonun sağlanması amacıyla pandemi döneminde hayata geçirilen Project Earth projesinin ayrıntıları ve kazanımları hakkında bilgi verdi.

 

Dijitalleşme çalışmalarını pandemiden uzun süre önce başlatan SOCAR Türkiye 2021 başından itibaren de tüm grup şirketlerinde operasyonel, ticari ve kurumsal fonksiyonların her birine dokunacak şekilde sürdürdüğünü kaydetti. Üretim ve tedarik zinciri süreçlerinde ileri analitik, yapay zeka ve makine öğrenmesi uygulamaları ile optimizasyon ve tahminleme yetkinlikleri geliştirildi, aynı zamanda enerji verimliliğini ve ürün kalitesini artırmayı hedefleyen birçok proje hayata geçirildi.

 

Project Earth ile entegrasyon tamamlanıyor

Tüm grup şirketlerinin kurumsal süreçlerinin yönetildiği uygulamaların dijital dönüşüme ayak uydurabilmesi, süreç bazlı ve organizasyonel entegrasyonun sağlanması amacıyla Project Earth’ü uygulamaya başlayan SOCAR Türkiye, başlangıç aşamasından itibaren tamamen iç kaynaklar kullanılarak uzaktan çalışma yöntemi ile 8 binden fazla test adımını tamamladı. Hazırlık aşaması 6 hafta süren proje, 16 ay gibi kısa bir sürede bitirildi. Project Earth, hidrokarbon değer zincirinde hammadde satın alımından depolamaya, üretimden müşteri teslimine şirketler arası entegrasyon sağladı. Operasyonda bakım ekiplerinin saha faaliyetlerini anlık işleyebilecekleri mobil uygulama, tüm grup şirketleri bazında tek bir ana veri yapısının kurulması ve ortak ana veri sözlüğü oluşturulması gibi hedeflere de ulaşıldı.

Diğer Haberler

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon, Yapay Zekayla Proses Ekipmanlarının ...

Haberler

SOCAR Türkiye Ar-Ge ve İnovasyon A.Ş, endüstriyel İHA (İnsansız Hava Aracı) destekli çalışmalarını Berlin Teknik Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversi ...

Devamını Oku

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı ve SOCAR Denetleme Kurulu Başkan ...

Haberler

Türkiye ziyaretinde bulunan Mikayil Jabbarov başkanlığındaki heyet, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile görüştü.

Devamını Oku

SOCAR Türkiye’ye Bakü’den Üst Düzey Ziyaret

Haberler

Azerbaycan Ekonomi Bakanı ve SOCAR Denetleme Kurulu Başkanı Mikayil Jabbarov liderliğindeki heyet, SOCAR Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku