Haberler

Asrın Anlaşması 2050’ye kadar uzatıldı!

  • SOCAR

Azerbaycan Hükümeti ve ortak girişimciler tadil edilerek yeniden şekillendirilen Azeri-Çırak-Güneşli (ACG) Derin Su Üretim Paylaşım Anlaşması'nı (PSA) imzaladılar.

BP, Chevron, INPEX, Statoil, ExxonMobil, TP, ITOCHU ve ONGC Videsh ile birlikte Azerbaycan Hükümeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), Hazar Denizi'nin Azerbaycan Sektöründe yer alan Azeri, Çırak petrol sahalarına ve Güneşli Petrol Sahasının Derin Su Kısmına ilişkin olarak tadil edilerek yeniden şekillendirilen ortak kalkınma ve üretim paylaşım anlaşmasını (PSA) bugün imzaladılar. Bu anlaşma, Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosu (Milli Majlis) tarafından onaylanacak.

Anlaşma, bugün Bakü'de, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sn. İlham Aliyev'in ve bir grup konuk üst düzey hükümet ve devlet yetkilisinin huzurunda, Azerbaycan Hükümeti adına SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev ile ortak girişim şirketlerinin temsilcileri tarafından imzalandı.

Tadil edilerek yeniden şekillendirilen ACG PSA'ya göre BP işletici olarak kalmaya devam edecek. Sözleşme kapsamında; uluslararası ortak girişimciler, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Fonu'na 3.6 milyar $ ödeyecek, SOCAR ise ACG PSA'daki hisselerini yüzde 11.65'ten yüzde 25'e çıkaracak. Önümüzdeki 32 yıl boyunca, ACG petrol sahasına 40 milyar $'ın üzerinde sermaye yatırımı yapılması bekleniyor.

Anlaşmanın ikmalinin ardından, yeni ACG iştirak hisseleri aşağıdaki gibi olacak: BP, yüzde 30.37; AzACG (SOCAR), yüzde 25.00; Chevron, yüzde 9.57; INPEX, yüzde 9.31; Statoil, yüzde 7.27; ExxonMobil, yüzde 6.79; TP, yüzde 5.73; ITOCHU, yüzde 3.65; ve ONGC Videsh Limited (OVL), yüzde 2.31.

Bu anlaşmanın ardından, SOCAR ile ortak girişimcileri, ACG anlaşma bölgesinde ilave bir üretim platformunun değerlendirilmesine yönelik geliştirme mühendisliği kalkınma işinin yapılması konusunda da anlaşmaya vardılar.

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev konu hakkında şunları söyledi: “Bugün, Azerbaycan için önemli bir gün. 'Asrın Anlaşması'nı imzaladığımız günlere geri gittik. O dönemin zorlu politik ve ekonomik koşullarına rağmen, ulusal önderimiz Haydar Aliyev'in yoğun çabaları sayesinde, ilk ACG sözleşmesi imzalanmış ve Azerbaycan'ın ileride yaşayacağı ekonomik kalkınmanın temelleri atılmıştı. İlk PSA'nın imzalandığı 1994 yılından bu yana, ACG, 33 milyar $'lık yatırımdan fayda sağlayarak yaklaşık 440 milyon ton petrol üretiminde bulunmuş ve ülkemize 125 milyar $'dan fazla doğrudan net kâr sağlamıştır.

SOCAR ve ortak şirketler arasında yürütülen müzakere sürecinin tamamlanmasının ardından, ACG projesine ilişkin olarak mutabık kalınan şartlarda hazırlanan yeni sözleşmeyi imzaladık. Yeni sözleşme, 2049 yılının sonuna kadar geçerli olacak. Yeni sözleşmenin şartları, Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosu (Milli Majlis) tarafından onaylanmalarının ardından yürürlüğe girecek olup, bu sözleşme kapsamında, önümüzdeki 32 yıl boyunca ACG'nin ülkemize sağlayacağı ekonomik faydaları en üst düzeye çıkarabileceğiz. Yeni sözleşmenin şartları, Azerbaycan'ın ve SOCAR'ın gelişen mali ve teknolojik potansiyelini yansıtıyor. Aynı zamanda, etkin ortaklık ilişkimizi yeni bir boyuta taşıyan yabancı ortakların Azerbaycan ekonomisine ne kadar güven duyduğunu da gösteriyor."