Haberler

“SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” Kazananları Belirlendi

  • SOCAR

24. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ

VİTRİN:  TÜRKİYE GÜNCEL MÜZİK BULUŞMASI

“SOCAR TÜRKİYE İPEK YOLU TURNE DESTEK ÖDÜLÜ” KAZANANLARI BELİRLENDİ

24. İstanbul Caz Festivali kapsamında, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Türkiye sponsorluğunda bu yıl ilki hayata geçirilen VİTRİN: Türkiye Güncel Müzik Buluşması etkinliğinde, yerli sahnenin başarılı isimleri uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcileriyle bir araya geldi. Uluslararası müzik dünyasından önemli isimlerin katıldığı etkinliklerde sahne alan müzisyen ve topluluklar arasından belirlenen iki isim SOCAR Türkiye “İpek Yolu” Turne Destek Ödülü’ne layık görüldü.

 

24. İstanbul Caz Festivali bu yıl Türkiye’den başarılı güncel müzik topluluklarının uluslararası tanıtımına destek olmak amacıyla SOCAR Türkiye sponsorluğunda yeni bir etkinliği hayata geçirdi. Temellerini ülkemizin kültürel değerlerini daha geniş bir çerçevede tanıtmak ve kültürlerarası diyaloğu artırmaktan alan VİTRİN: Türkiye Güncel Müzik Buluşması’nda, festival kapsamında 5-8 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’den 30 sanatçı ve topluluk sahne aldı. Konserleri, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Litvanya, Bosna Hersek, İsrail ve Azerbaycan gibi çeşitli ülkelerin de aralarında yer aldığı uluslararası müzik sektörünün 28 önemli temsilcisi de festival izleyicisiyle birlikte takip etti.

 

 

SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü

Gevende ile Korhan Futacı ve Kara Orkestra’nın oldu

 

Bu yıl VİTRİN kapsamında SOCAR Türkiye’nin katkıları ile etkinliğe katılan sanatçı ve topluluklar arasından seçilecek iki isme “SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” verilmesi kararlaştırılmıştı. Türkiye’den sanatçıların uluslararası dolaşımını doğrudan desteklemek ve artırmak amacıyla verilen ödülün tutarı, topluluk başına 2.500 Euro olarak belirlendi ve etkinliğe katılan delegelerin değerlendirmeleri sonucunda sahiplerini buldu.

VİTRİN kapsamında sahne alan müzisyen ve topluluklardan Gevende ile Korhan Futacı ve Kara Orkestra, “SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” ile yurtdışı turnelerinde kullanılmak üzere 2.500 Euro değerinde turne desteği almaya hak kazandı. Seçilen iki topluluk bu ödülü önümüzdeki bir yıl içerisinde yapacağı herhangi bir uluslararası turnesindeki masrafları karşılamak için kullanabilecek.

 

“SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” ile ilgili konuşan SOCAR Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, Azerbaycan’da caz müziğinin önemli bir yeri olduğunu belirterek, Azerbaycan ve Türkiye’nin üzerinde bulunduğu ipek yolunun zengin müzik mirası asırlardır bizleri ortak duygularda buluşturuyor. SOCAR Türkiye olarak, Türkiye’nin seslerini müzikle dünyaya duyurmak, ekonomisine olduğu kadar kültürüne de destek sağlamak istiyoruz.” dedi.

 

 

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 24. İstanbul Caz Festivali bu yıl 4-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirildi.