Page Menu

İş Alanları

Enerji Dağıtım – SOCAR Ticaret

SOCAR Değer Zincirinin Son Halkası

SOCAR Ticaret, toptan ve perakende akaryakıt, hava ve deniz taşıtı yakıtları satışı alanlarında faaliyet göstermektedir. Söz konusu faaliyetler; akaryakıt dağıtım sektöründe SOCAR, deniz yakıtları pazarında SOCAR MARINE, havacılık yakıtları pazarında ise SOCAR AVIATION markaları altında yürütülmektedir.
 

SOCAR Akaryakıt Dağıtım

SOCAR, akaryakıt dağıtım sektöründe 14 adet SOCAR tarafından işletilen, 76 adet bayi olmak üzere toplam 90 adet akaryakıt istasyonu ile Türkiye genelinde tüketicilere hizmet vermektedir. Perakende akaryakıt satış faaliyetlerinde Türkiye'nin dev projelerinde yer alma stratejisi doğrultusunda 29 Ekim 2018’de ilk fazı açılan İstanbul Havalimanı sahasında ve apronda yer alan 9 yeni SOCAR akaryakıt istasyonu ile tüketicilerin, araç kiralama firmalarının, taksilerin ve havaalanı taşıtlarının yakıt ihtiyacını karşılamak üzere faaliyete başlamıştır.  Böylece SOCAR, yıllık 200 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip dünyanın en büyük havalimanında toplamda 16.280 metrekarelik bir alanda hem hava sahasındaki araçlara hem de tüketicilere hizmet vermektedir.

Aynı strateji kapsamında, İstanbul ve İzmir’i birbirine bağlayan batı otobanları üzerinde Kuzey Marmara Otoyolu’nun (KMO) İzmir Otobanı güney istikametinde karşılıklı konumlanan 2 adet ve Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu (IKA) Aliağa çıkışında karşılıklı olarak konumlanan 2 adet SOCAR akaryakıt istasyonu olmak üzere otobanlarda toplam  4 adet SOCAR istasyonu ile tüketicilere hizmet verilmektedir.

Türkiye’nin denize açılan 6 sınır kapısından biri olan Yalova RO-RO Gümrük Terminali’nde Yurtdışına ihraç malı taşımak için çıkış yapan araçların akaryakıtı da buradaki SOCAR istasyonundan sağlanmaktadır.

istasyon 2 - Copy


Toptan akaryakıt satış faaliyeti kapsamında, STAR Rafineri’nin Ege bölgesindeki satış gücünü arttırmak amacıyla, özellikle Ege bölgesinde olmak üzere akaryakıt bayilerine Türkiye'nin her noktasından akaryakıt ikmali sağlamak üzere anlaşmalar tamamlanmıştır. Türkiye’nin en büyük dağıtım firmalarıyla yapılan ikmal anlaşmaları ile Derince, Aliağa, Kırıkkale, Mersin, Antalya, Marmara Ereğlisi, Trabzon ve Samsun depolarından akaryakıt ikmali yapılmaya başlanmıştır.

2021 yılından itibaren hizmete alınan akaryakıt depoları ile STAR Rafineri ürünlerinin Antalya ve Dörtyol bölgelerinde satışı başlamıştır. Bu iki lokasyona ek olarak kısa süre içerisinde Mersin bölgesinde de satışa başlanması planlanmaktadır. İzmir, Antalya ve Dörtyol bölgelerinde SOCAR tarafından işletilen akaryakıt depolarından, diğer bölgelerde ise dağıtıcılar arası ticaret yapılarak Türkiye genelinde toptan ve perakende akaryakıt satışı yapılmaktadır.

 

istasyon 1 - Copy

 

SOCAR MARINE

 

2013 yılından beri faaliyet gösteren SOCAR MARINE, 2020’de 650 bin tona ulaşan satış hacmiyle uluslararası denizcilik yakıtlarında sektör lideridir. SOCAR MARINE, yüzde 26’ya ulaşan pazar payı ile uluslararası denizcilik yakıtlarının dörtte birinden fazlasını karşılamaktadır.

SOCAR MARINE Terms and Conditions için tıklayın.


SOCAR AVIATION

SOCAR AVIATION İstanbul, Sabiha Gökçen, Ankara, Antalya, İzmir, Trabzon, Bodrum, Dalaman, Samsun ve Adana gibi Türkiye’nin en yoğun 10 havalimanında hizmet vermekte ve bu limanların 9’unda Türk Hava Yolları’nın ana tedarikçisi konumundadır.

 

Tüm şikayetleriniz, görüş ve önerileriniz için buraya tıklayabilir veya crm@socar.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz.