TANAP

TANAP: Avrupa’nın Yeni Enerji Koridoru

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birlikte yatırım bedeli 40 milyar doları bulan ve Bakü’den İtalya’ya uzanan 3.500 kilometrelik Güney Gaz Koridoru’nun en önemli parçası.

Karada 2.760 metre yükseklikten denizde 65 metre derinliğe kadar uzanan TANAP, 1.850 KM’lik uzunluğuyla Türkiye’yi Kafkaslar’dan Avrupa’ya uzanan bir enerji koridoru haline getirecek. Hazar Denizi’ndeki Şahdeniz-2 sahasından çıkarılacak doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP, Türkiye ve Azerbaycan’ı sektörün en önemli oyuncuları olarak konumlandıracak.

TANAP’ın Türkiye için Önemi

Türkiye’nin dünya coğrafyasında bir enerji koridoru olması yolundaki en stratejik adım olan TANAP; 1.850 KM’lik güzergahıyla Türkiye-Gürcistan sınırından başlayarak Türkiye’nin doğusundan batısına 20 ili kat edip Türkiye-Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Avrupa’ya ulaşacak.

TANAP, Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık %12’sini tek başına karşılayacak ve Türkiye’nin önemli bir enerji koridoruna dönüşmesine katkıda bulunacak. Avrupa ve Türkiye’nin artan enerji talebi ve arz güvenliğine büyük katkı sağlayacak proje, Azerbaycan ve Türkiye’yi global enerji arenasının en güçlü oyuncuları arasında konumlandırırken ve iki ülkeyi Avrupa’nın en büyük alternatif doğalgaz tedarikçisi yapacak.

SOCAR Türkiye, yaklaşık 8 milyar dolara ulaşacak proje maliyetine sahip TANAP ile Türkiye’nin dünya coğrafyasında bir enerji koridoru olması yolunda bugüne kadarki en stratejik adımlardan birini atıyor.