SOCAR Türkiye Hakkında

SOCAR Türkiye Hakkında

SOCAR Turkey Enerji A.Ş.

Yatırımları ve Gelecek Projeksiyonu

SOCAR Turkey Enerji A.Ş., Azerbaycan ve Türkiye arasında giderek sağlamlaşan ekonomik iş birliğinin en önemli temsilcisi. Dünyanın en köklü petrol şirketlerinden biri olan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi - SOCAR, Türkiye’de faaliyetlerini 30.12.2011 tarihinden itibaren, SOCAR Turkey Enerji A.Ş. adıyla sürdürmektedir. 14 Ağustos 2015 tarihinde Goldman Sachs International, SOCAR Turkey Enerji A.Ş.’nin toplam sermayesinin yüzde 13’üne karşılık gelecek şekilde hisse alarak SOCAR Turkey Enerji A.Ş.’ye ortak olmuştur.

Çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in “Bir Millet, İki Devlet” ülküsüyle gelişimini sürdüren Türkiye - Azerbaycan ilişkilerini ekonomik boyutta güçlendiren birçok girişime imza atan SOCAR Türkiye, iki kardeş ülke arasındaki bağları her geçen yıl daha da kuvvetlendiriyor.

“Value-Site” 2023

Parlak bir gelecek vizyonu...

SOCAR Türkiye, Petkim Yarımadası’ndaki stratejik planlarını ve yeni yatırımlarını büyük bir kararlılıkla gerçekleştiriyor. “Value-Site” 2023 vizyonuyla, Petkim Yarımadası üzerinde “Rafineri - Petrokimya - Enerji - Lojistik - Dağıtım” entegrasyonu sağlayarak, kümelenme modeli çerçevesinde ham petrol ile başlayan ve nihai ürünle biten katma değer zincirini hayata geçirerek, ülkemizde üretimin ve ihracatın dışa bağımlılığını azaltmayı ve Petkim Yarımadası’nı Avrupa’nın en büyük üretim merkezlerinden biri hâline getirmeyi hedefliyor.

SOCAR Türkiye, Petkim Yarımadası’nı Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye’nin ilk Kimya Endüstri Parkı konumuna getirecek ve Türkiye petrokimya sanayiinin, binlerce kobinin rekabet gücünü artıracak “Value-Site” 2023 vizyonunun yatırım adımlarını birer birer hayata geçirecek.

Petkim “Value-Site” 2023 vizyonu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ölçekli yatırımlarını kapsıyor.

 

SOCAR Türkiye’nin Petkim Yarımadası üzerindeki gelecek projeksiyonlarının önünü açacak ve ham madde güvenliği sağlayacak Türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisi ünvanına sahip STAR Rafineri, üretime başlaması ile ülkemizin ithalatla karşıladığı ürünlerde milyarlarca dolarlık döviz tasarrufu sağlayacak.

 

10 Milyon ton rafinaj kapasitesine sahip rafineri, rekabet gücünü artırarak bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

“Güney Gaz Koridoru’nun en önemli parçası olan ve yaklaşık 10 milyar dolarlık proje maliyetine sahip TANAP Türkiye ve Azerbaycan arasında enerji alanındaki dev ortaklığın parlayan yıldızlarından biridir.” 

2012 yılının Haziran ayında, Azerbaycan ve Türkiye arasında hükümetler arası imzaların atıldığı TANAP, Türkiye’nin dünya coğrafyasında bir enerji koridoru olması yolunda bugüne kadar atılan en stratejik adımlardan biri.

Türkiye’yi doğudan batıya geçecek olan 1850 km uzunluktaki TANAP projesinin, 2018 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

SOCAR Türkiye, SOCAR Gaz Ticareti A.Ş. ile 1 Ocak 2013’ten itibaren doğal gaz ithalat ve satışında Türkiye ve Avrupa’ya daha kolay tedarik sağlayarak, daha uygun maliyetlerle Azerbaycan gazını Türkiye doğal gaz pazarında alternatif bir kaynak olarak sunuyor. SOCAR Gaz ile hedef, Türkiye doğal gaz tedarik pazarında %20’lik paya sahip olarak, doğal gaz piyasasında alternatif bir oyuncu olmak. TANAP projesinin tamamlanmasıyla ve SOCAR’ın kendi kaynaklarından tedarik edeceği doğal gaz miktarının artmasıyla SOCAR Gaz Türkiye, pazarın en önemli oyuncusu olacak. Petlim Konteyner Terminali Projesi yine entegrasyon kapsamında 2015’te bitirilmesi planlanan 1,5 Milyon TEU başlangıç kapasitesine sahip Petlim Konteyner Terminali için 22 Şubat 2013’te dünyanın önde gelen konteyner limanı işletmeciliği yapan APM Terminals ile limanın uzun süreli işletilmesi için imzalanan anlaşmanın resmi seramonisi, 20 Mart 2013’te Kopenhag’da Dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Danimarka Başbakanı'nın katılımlarıyla gerçekleştirildi. “Value-Site” 2023 vizyonu çerçevesinde yapılan yatırımların yaklaşık 1000 MW’lık enerji ayağını oluşturacak santral çalışmalarını ise, SOCAR Power Enerji Yatırımları A.Ş. hızla sürdürüyor. Ayrıca, ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelinin de mümkün olan en verimli şekilde kullanılması gerektiği düşüncesiyle 51 MW kapasiteli rüzgâr enerjisi santrali kurulacak. Diğer taraftan, Petlim’de de kapasite artışı ve ürün portföyünü genişletmeye yönelik çalışmalar hızla devam ediyor.

SOCAR Türkiye, başta Petkim olmak üzere tüm faaliyet alanlarında ve gelecek yatırımlarında yenilenebilir enerjinin önemine inanıyor. Bu inancının bir yansıması olarak da Petkim Yarımadası’nda Petkim RES yatırımına imza atıyor.

SOCAR Türkiye’nin 2018’e kadar Türkiye’de gerçekleştireceği yatırım miktarı 20 Milyar Dolar olacak.

Büyük hedefler için büyük bir inançla yola çıktık!

SOCAR Türkiye olarak hedefimiz; 2018 yılına kadar 15 Milyar Dolar konsolide ciro ile Türkiye’nin üç büyük holdinginden biri olmak ve 2023 yılına kadar Rafineri - Petrokimya - Enerji - Lojistik - Dağıtım Entegrasyonu’nu tamamlayarak ülkemizin en büyük üretim güçlerinden biri olmak.

SOCAR Türkiye gerçekleştireceğinden emin olduğu bu hedeflere doğru hızla ilerlerken, iki kardeş ülke Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomik ilişkilerine en üst düzeyde katma değer sağlamayı kendine görev biliyor.

Misyonumuz

Enerjide yüz yılı aşan engin tecrübemiz ışığında;

•İnsana ve çevreye saygılı

•Hissedarlarına, çalışanlarına ve diğer paydaşlarına  değer katan

•Entegrasyona dayalı rekabetçi ve sürdürülebilir  bir yapıda konumlanan bir şirket olmak.


Vizyonumuz

“Türkiye’nin enerjide en büyük çözüm ortağı olmaktır.”

Başkan'ın Mesajı

Azerbaycan’ın enerji stratejisi ve SOCAR Türkiye

Bağımsız Azerbaycan devletinin mimarı, Ulu Önder Haydar Aliyev’in olağanüstü çabaları sonucu 20 Eylül 1994 tarihinde imzalanan “Asrın Kontratı” ile Azerbaycan’ın yeni enerji stratejisinin ilk temelleri atılmış ve “Güney Enerji Koridoru”nun altyapısı oluşturulmaya başlanmıştır.

“Şahdeniz-2” projesi ile ilgili nihai yatırım anlaşmasının imzalandığı törendeki konuşmasında Cumhurbaşkanımız Sayın İlham Aliyev, Ulu Önder Haydar Aliyev’in başarılı petrol stratejisinin en önemli hususlarından birine değinerek belirtmiştir: “Bizim enerji stratejimiz dostluk, işbirliği ve karşılıklı desteğe dayanmaktadır. Tarihimizde Azerbaycan hiçbir zaman kendi enerji kaynaklarını diğer amaçlar için kullanmamıştır”.

Haydar Aliyev’in başlattığı büyük kalkınma stratejisi ve vizyonu, bugün Cumhurbaşkanımız Sayın İlham Aliyev tarafından başarıyla sürdürülmekte ve çağdaş Azerbaycan’ın parlak geleceği için oluşturulan akılcı ve ileri politikalar büyük bir kararlılıkla devam ettirilmektedir.

Sayın İlham Aliyev’in önderliğinde yürütülen tüm bu politikaların en önemli kısımlarından birisi, hiç kuşkusuz, Azerbaycan enerji sektörünün en yüksek seviyede geliştirilmesidir. Bu bağlamda Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi’nin (SOCAR) ülke içi ve dışında sahip olduğu konum ve üstlendiği rol büyük bir önem arz etmektedir.

Dış pazarlarda faaliyetin genişletilmesi ve bu yolla etkili ekonomik ilişkilerin kurulması SOCAR’ın stratejik büyüme hedefleri sırasında önemli yer tutmaktadır. 13 ülkede temsilcilikler tesis edilmiş, İsviçre’de uluslararası ticaret şirketi kurulmuş, Türkiye, Gürcistan, Ukrayna, Romanya, İsviçre ve Yunanistan’da aktifler satın alınmış; kısacası, SOCAR dünya enerji pazarına emin adımlarla dahil olmuştur.

Bugün SOCAR tarafından global ölçekte yürütülen stratejik projelerin en önemli ayağını yaklaşık 20 Milyar dolarlık yatırım tutarı ile kardeş Türkiye oluşturmaktadır. Bu çerçevede Türkiye hükümeti ile gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri bizim için fevkalade büyük önem ve anlam taşımaktadır.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR olarak, merhum Cumhurbaşkanımız Haydar Aliyev’in “Tek Millet, İki Devlet” ülküsü doğrultusunda Türkiye sanayisinin devi Petkim’i satın alarak çıktığımız bu yolculuğumuzda beş yıldan fazla bir zamanı geride bıraktık. Geriye dönüp baktığımızda her biri Azerbaycan – Türkiye kardeşliğinin birer yansıması olarak tarihe altın harflerle kazınacak yatırımların başlamış olması, bizler için çok büyük bir gurur kaynağıdır.

SOCAR Türkiye olarak, 2020 yılında Türkiye’nin enerjide en büyük çözüm ortağı olmayı hedeflemekteyiz. Bu hedefimizi temel alarak Petkim Yarımadası için Rafineri - Petrokimya - Enerji - Lojistik - Dağıtım Entegrasyonunu belirledik. Bu doğrultuda yürüttüğümüz STAR Rafinerisi, Petkim Rüzgar Enerji Santrali, STEP Enerji Santrali, Petkim Konteyner Terminali projelerimiz Entegrasyonun eksiksiz olarak gerçekleşmesine hizmet edecektir.

Bu yatırım zincirinin en önemli halkasını oluşturan ve tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı olarak tarihe geçen SOCAR Türkiye Ege Rafinerisi (STAR) için 3.29 Milyar dolarlık Türkiye reel sektör tarihinin en büyük ve en uzun vadeli proje finansman kredisi anlaşmasını 2014’ün ilk yarısında imzaladık. Rafinerimiz, Türkiye tarihinde özel sektör tarafından yapılan ilk rafineri, son 30 yıldan bu yana gerçekleştirilen en büyük reel sektör projesi olma özelliğini taşıyor.

Avrupa’nın her geçen sene enerjiye olan talebi artmaktadır. Bu talebin karşılanması yönünde üç trilyon metreküpten fazla ispatlanmış doğal gaz rezervi bulunan Azerbaycan oldukça stratejik bir rol üstlenecektir. O sebeptendir ki, “Şahdeniz-2” projesine ilişkin nihai yatırım anlaşmasının imzalandığı törende Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev, Şahdeniz’i “21. Yüzyılın Kontratı” olarak nitelendirmiştir.

2012 Haziran ayında, Azerbaycan ve Türkiye hükümetleri arasında imzalanan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Türkiye’nin dünya coğrafyasında bir enerji koridoru olması yolunda bugüne kadar atılan en stratejik adımlardan biridir. Entegre yatırım modeli doğrultusunda süreç tamamlandığı zaman Azerbaycan’dan yola çıkacak doğal gaz, Gürcistan’ı geçerek Anadolu’ya varacak, yaklaşık iki bin kilometrelik bir yolculuğun ardından Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşip oradan da Avrupa’nın kalbine ulaşacaktır.

Avrupa ve Türkiye’nin artan enerji talebi ve arz güvenliğine “Güney Gaz Koridoru”nun yaratacağı imkânlar sayesinde büyük ölçüde destek vermiş olacağız. Bu tarihi ana şahit olmak için SOCAR olarak yatırım heyecanımızı ve Türkiye ile Azerbaycan’ın parlak geleceğine olan inancımızı bir an olsun yitirmeden çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Kardeş ülkemizde bütün bu yatırımları gerçekleştirirken, bizden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve bakanlarına teşekkürlerimi özellikle ifade etmek istiyorum.
Yolumuz açık olsun.

Vagif ALİYEV

Yönetim Kurulu Başkanı

1959 doğumlu Vagif ALİYEV, 1981 yılında Azerbaycan İnşaat Enstitüsü Hidrolik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1981 yılından beri iş hayatında birçok görevi başarıyla yürüten ALİYEV, iş hayatına 1981 yılında Hazar denizi Petrol ve Gaz Üretim Birliği, Azer Deniz Petrol İnşaat Tröstü, İnşaat ve Montaj bölümünde mühendis olarak başlamıştır. ALİYEV, 2005 yılından beri Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi, Sermayeler İdaresi Müdürlüğü’nü ve aynı zamanda 2008 yılından beri PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. ALİYEV, Ekim 2009’dan beri PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktadır.

Süleyman GASİMOV

Yönetim Kurulu Üyesi

1961 yılında doğan Gasimov. 1982 yılında Azerbaycan Milli Ekonomi Enstitüsü’nden ve 2003 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına tabi Kamu Yönetimi Akademisi’nden mezun oldu. 1991-2003 yıllarında Azerineft (Azeri Petrol) Petrol ve Gaz Üretim Departmanı’nın Khazardenizneftgas (Hazar Denizi Petrol ve Gaz) Üretim Birimi, Offshore Petrol ve Gaz Üretim Birimi’nin baş muhasebecisi olarak çalıştı.

2004- 2006 yıllarında, SOCAR’ın Ekonomi ve Muhasebe bölümü müdürü, departman müdür yardımcısı ve departman müdürü olarak çalıştı. 2006 yılında ekonomik konulardan sorumlu başkan yardımcısı oldu. 2006 yılında "Taraggi" (İlerleme) Madalyası ve 2011 yılında "Shohrat"(Şeref) Madalyası aldı. Ekonomi alanında doktor unvanına sahip olan Sayın Gasimov’un bilimsel bir çalışmada ve 15'ten fazla bilimsel makalede yazısı bulunmaktadır. 

David MAMMADOV

Yönetim Kurulu Üyesi

1955 doğumlu Davud MEMMADOV, 1980 yılında M. Azizbeyov Petrol ve Kimya Enstitüsü, Petrol ve Gazın Kimyasal Teknolojisi Fakültesi’nden Kimya Mühendisi olarak mezun olmuştur.

İş hayatına 1976 yılında Bakü Petrol Rafinerisi’nde Operatör olarak başlayan MEMMADOV, 2005 yılından beri Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin Rafineri Başkan Yardımcılığı’nı, aynı zamanda 2008 yılından beri PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Farrukh GASİMOV

Yönetim Kurulu Üyesi

1959 yılında Bakü Azerbaycan’da doğan Faruk Gasimov, 1981 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, 1985 yılında Moskova Kamu ve Hukuk Enstitüsü’nde Doktora eğitimini tamamlamıştır. 1985 - 1991 yılları arasında Bakü Kamu İdaresi ve Politik Bilimler Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi ve Doçent olarak görev yapan Gasimov, 2006 yılından beri SOCAR Hukuk Departmanı Başkan Yardımcılığı ve aynı zamanda 2009 yılından beri PETKİM Petrokimya Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Volker Bernd Schultz

Yönetim Kurulu Üyesi

Volker Bernd Schultz, rafineri, petrol ve petrokimya sektörlerinde 30 yılı aşkın süredir çalışmaktadır. Şu anda bir çok farklı şirkete strateji ile birleşme ve satın alma alanlarında danışmanlık yapmaktadır. 2011-2015 yılları arasında Essar Oil UK şirketinde CEO olan Schultz, bundan önceki 23 yıl boyunca BP’de farklı bölümlerde CFO, Genel Müdür ve Başkanlık gibi pozisyonlarda yer almıştır.

Güney Afrika’da KwaZulu-Natal Üniversitesi kimya mühendisliği bölümü mezunu olan Schultz’un Stanford Üniversitesi’nde işletme alanında master derecesi bulunuyor.

1901

Azerbaycan’da petrol üretimine ilişkin bilgiler Orta Çağ alim ve seyyahlarının eserlerinde geçmektedir. Bu sıra dışı ürünün büyük gelirler getirdiği bildirilmektedir. Petrol ilk bulunduğunda tıbbi, askeri amaçlar ve günlük kullanım için işe yaramıştır. 18-19. yüzyılda Sanayi Devrimi ile birlikte petrole olan ihtiyaç ciddi şekilde artmış, petrol öncelikli önem arz eden stratejik ürün haline gelmiş ve dünyada petrol üretimi patlaması yaşanmıştır. Petrol üretimi alanında, dünyada petrolün ilk bulunduğu yer olan Azerbaycan’a büyük yatırımlar akmaya başlamıştır. Eski petrol geleneklerine sahip Bakü şehri; sondaj, petrol çıkarma ve imalatı alanında en yeni teknolojilerin geliştirildiği ve uygulandığı bir merkez haline gelmiştir.

1910

19. yüzyılın ortalarında petrol üretiminde yeni bir dönem başlamış ve ilk kez 1847 yılında Bibiheybet’te, sonra ise Balahanı’nda teknolojinin uygulanmasıyla ilk petrol kuyuları kazılmıştır. 1901 yılında Azerbaycan 11,5 milyon ton petrol üreterek dünyada ilk sıraya yerleşmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise o yıllarda 9,1 milyon ton petrol üretilmiştir. 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren Azerbaycan’da petrol sanayisine yabancı sermayenin hızlı akını başlamış ve petrol sanayisinin gelişimi ile yerli işadamları nesli ortaya çıkmıştır.

1920

Petrol üretiminin ikinci dönemi, 1920 yılında Azerbaycan’da petrol sanayisinin millileştirilmesinden sonra başlamış, 1949 yılında açık denizde ‘Neft Daşları’ yatağının arama çalışmalarının genişletilmesiyle birlikte Azerbaycan’da yeni petrol yatakları, özellikle Gala, Buzovna-Maştağa gibi yataklar kullanıma sokulmuş ve petrol üretimi 1941’de 23,6 milyon tona ulaşmıştır. Bu dönemde Bakü petrol üretimi o dönemdeki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin üretiminin %76’sını oluşturmuştur.

1941

1941 yılından beri Azerbaycan’da (2006 yılı hariç) maksimum miktarda -23,5 milyon ton- petrol üretilmektedir. Bu miktar tüm eski Sovyetler Birliği’ndeki üretimin %71.4’ünü oluşturmaktadır. Bu yüksek üretim Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’ndaki zaferini garantilemiş, ülke ekonomisine dair birçok sorunun çözümünde petrolün rolünü daha da artırmıştır.

1949

Ayrıca dünyada ilk kez açık denizde petrol üretimi çalışmalarına Azerbaycan’da başlanmıştır. Hazar Denizi’nin Azerbaycan kıyılarında Gürgan-Deniz, Pirallahı, Çilov Adası gibi yatakların işlenmesine başlanmıştır. 7 Kasım 1949 yılında açık denizde, sahilden 40 km ve Bakü’den 90 km uzakta Neft Daşları yatağının bulunması dünyada Azerbaycan ve Hazar’ın bilinirliğini artırmıştır.

1950

1950 yılında Neft Daşları yatağının kullanıma sokulmasıyla Azerbaycan’da deniz petrol sanayisinin gelişimi başlamış ve bu gelişme 1969’a kadar devam etmiştir. Bu dönemde deniz jeolojik arama çalışmaları hızlandırılmış, birçok petrol ve gaz yatağı kullanıma sokulmuş, denizde sondaj ve arama faaliyetleri, hidroteknik petrol tesislerinin inşa teknolojisi, denizde petrol üretiminin altyapısı geliştirilmiştir.

1970

Aynı dönemde karada da birçok önemli yatak bulunup kullanıma sokulmuştur. (Kara yatakları, Kürovdag, Mişovdag, Kürsenge, Garabağlı, Galmaz, Garadağ vs.) Dünyada ilk kez açık denizde direkler üzerine deniz madeni Azerbaycan’da inşa edilmiş, burada kompleks mühendis ve bilimsel teknolojik önlemlerin alınması sonucunda büyük miktarda yatırım yapılmış, metal tasarrufu yapılarak yüksek verimlilik elde edilmiş ve petrolün her bir tonunun maliyeti aşağı düşürülmüştür. 1970’de ise Hazardenizneft Üretim Birliği (İB) tesis edilmiştir. Bu tarihe kadar Hazar Denizi’ndeki teknik olanaklar denizde 40 metre derinliğe kadar çalışmaya imkan tanıyordu ve o dönemde, Hazar’ın Azerbaycan kıyılarında 40 metre derinlikteki alanlarda tüm petrol ve doğalgaz yatakları tespit edilmiştir. Denizde petrol ve doğalgaz üretiminin artırılması daha büyük derinliklerdeki petrol ve doğalgaz yataklarına bağlıydı.

1980

1970-80 yılları arasında Azerbaycan’a operasyonlarda kullanılmak üzere 75 çeşit, 400 adetten fazla, çok ağır yük kaldırabilen vinç gemileri, bot çekme gemileri, yolcu gemileri getirilmiş, Hazar’da 2500 ton gücünde Azerbaycan adını taşıyan vinç gemisi çalışmaya başlamıştır. Ayrıca, önceleri denizde 70 metreye kadar jeolojik arama faaliyetlerini sürdürmek için «Hazar» tipli sondaj aygıtların, sonralar ise denizin 200 metre derinliğinde çalışmaya imkan veren «Şelf» tipli yarı dalma sondaj aygıtlarının alınması ile denizin daha derin alanlarında zengin petrol ve doğalgaz yataklarının aranmasına imkan verilmiştir. 1960’lı yılların sonunda sekiz yeni petrol ve doğalgaz yatağı bulunmuş ve Azerbaycan’da petrol kaynakları iki katına, doğalgaz kanyakları ise üç katına çıkarılmıştır. 1975 yılı sonunda petrol ve doğalgazın toplam miktarı 27,1 milyon tona ulaşmıştı. 1980’li yıllarda yüzen sondaj tesislerinin sayısı ise 11’e ulaşmıştı. 1970’li yılların sonu 1980’li yılların başlarında, Azerbaycan petrolünün bugünkü asıl bölümünü oluşturan, denizin 80 ila 350 metre derinliğinde bulunan ve bugün adları dünyaca ünlü Azeri, Çırag, Kepez ve hâlihazırda SOCAR petrolünün yüzde 60’ından fazlasını veren Güneşli yatakları bulunmuştur.

1994

20 Eylül 1994 yılında, Azerbaycan’ın Hazar kıyılarındaki yataklarının ortak işletmesi ve üretimin pay dağılımına dair «Asrın Anlaşması» adını alan, dünyanın 8 ülkesinden 11 petrol şirketinin dahil olduğu bir anlaşma imzalanmıştır.

1999

17 Nisan 1999 yılında Azerbaycan’ın tarihinde büyük önem taşıyan bir birleşme yaşanmış, Azerbaycan, Gürcistan ve Ukrayna Cumhurbaşkanlarının katılımıyla Bakü-Supsa Petrol Boru Hattı ve Gürcistan’ın Karadeniz sahilindeki Supsa İhracat Terminali kullanıma açılmıştır. Çırag yatağından çıkarılan petrolün Supsa limanından dünya pazarlarına ihracına başlanmış ve Azerbaycan petrolü ilk kez kuzeye değil, batıya yönelmiştir.

18 Kasım 1999’daki AGİT İstanbul Zirvesi’nde, Azerbaycan’ın Hazar kıyılarındaki petrol ve doğalgaz yataklarında çıkarılan doğal kaynakların, Bakü-Tiflis-Ceyhan Ana İhraç Boru Hattı vasıtasıyla nakledilmesine dair anlaşma Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye Cumhurbaşkanları arasında imzalanmıştır. Aynı zamanda Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Kazakistan ve Amerika bu projeyi destekleyen İstanbul Bildirgesi’ni imzalamışlardır. Böylece Azerbaycan’ın uzun vadede ekonomik çıkarlarının korunması sağlanmış, geniş çaplı uluslararası bir işbirliği ile bölgede barışın, istikrarın ve güvenliğin korunması yönünde önemli bir adım atılmıştır. Dünyanın en büyük devletlerinin petrol şirketleriyle anlaşma imzalanması Azerbaycan halkı için büyük bir başarı olarak görülmüştür. Anlaşma dünya devletlerinin Azerbaycan’a güvenini artırmış, daha sonra dünyanın en büyük petrol şirketlerinin yatırımları için ortam oluşturulmuştur.

2001

2001 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Fonu (ARDNF) tesis edilmiştir. O yıldan bu yana petrolden elde edilen gelirler bu fona toplanmaktadır. Fonun temel amacı doğal servetlerin bugün ve gelecekteki kuşaklar arasında adil bir şekilde paylaşımıdır. Bugün Azerbaycan’da petrol üretiminin günlük kapasitesi 24 bin tondur. Tahminlere göre 20 yıl içinde petrol ve doğalgaz üretiminden elde edilecek gelir 200 milyar dolar civarında olacaktır.

2005

2005 yılından bu yana uluslararası bir enerji şirketi olma yolunda önemli projelere imza atan SOCAR, Azerbaycan’ın gaz dağıtımını yürüten Azerigaz Şirketi ve ülkede tüm petrokimya üretim faaliyetlerini yürüten Azerikimya Devlet Şirketi’ni idaresine aldı. Azerbaycan’da kendi akaryakıt dağıtım ağını kurdu ve ülkedeki ilk Petrol - Gaz İşleme ve Petrokimya Kompleksi (Oil Gas Processing and Petrochemical Complex-OGPC) yatırımına başladı.Azerbaycan - Sumgait ve Gürcistan’da iki adet “Ürea” tesisi yatırımı yaptı.

SOCAR, merkezi İsviçre’de bulunan SOCAR Trading şirketiyle 2008 yılından beri Singapur, Londra, Cenevre, Dubai, Lagos,  Monako, Kahire ve İstanbul’daki ofislerinde petrol ve petrol ürünleri ticaretini sürdürmektedir. Fujairah Terminali, SOCAR’ın Dubai’de başlattığı önemli projelerden biridir. Ayrıca 2011 yılında bir diğer dev projeye daha imza atmış ve Kore Devlet Petrol Şirketi ile anlaşarak 5,3 milyon varillik petrol depolama projesini başlattı. 

SOCAR, Avrupa ve Balkanlar’a açılma yolunda önemli bir ülke olarak gördüğü Ukrayna’da akaryakıt dağıtım zinciri kurdu. Bu zincir, 47 akaryakıt doldurma istasyonundan oluşuyor.

SOCAR Azerbaycan dışında Gürcistan’da petrol, güvenlik, gaz ve akaryakıt dağıtımı alanlarındaki yatırımlarıyla da öne çıkıyor. Gürcistan’da “SOCAR” markası altında 114 akaryakıt istasyonu ile faaliyet gösteriyor. SOCAR Energy Georgia, SOCAR Georgia Petroleum, SOCAR Georgia Gas, SOCAR Georgia Security, Black Sea Terminal şirketleri petrol, güvenlik, gaz ve akaryakıt dağıtımı alanlarında Gürcistan’da büyük yatırımlara imza attı.

2011 Kasım ayında, İsviçre’de geniş bir dağıtım ağına sahip olan ESSO (Exxon Mobil) akaryakıt dağıtım markasının SOCAR bünyesine katılmasıyla, 2013 yılı itibariyla SOCAR markasıyla Avrupa’da akaryakıt dağıtımı başlamıştır. SOCAR halihazırda İsviçre’de 150 akaryakıt istasyonuyla hizmet vermektedir.

Şirket, ayrıca Romanya’da perakende akaryakıt satışı ve dağıtımını üstlendi. Romanya’da EURO 5 standartlarına uygun yıllık 100 bin tondan fazla toptan ve perakende akaryakıt satışı ve dağıtımı yapılıyor. Ülkede 32 akaryakıt istasyonu ile faaliyet göstermektedir.

Azerbaycan - SOCAR, Gürcistan Devlet Petrol ve Gaz Şirketi, Romanya gaz üreticisi Romgaz ve Macaristan’ın enerji şirketi MVM ile balkanlara LNG olarak gaz götürme projesi AGRİ-LNG’nin çalışmaları devam etmektedir.

Kardeş ülke ve stratejik ortak Türkiye’de 2008 yılında PETKİM’i satın aldıktan sonra “Value-Site” vizyonuyla, Petkim’i Avrupa’nın en büyük üretim merkezlerinden biri hâline getirmeyi hedeflemektedir.
Bu yatırımlar 10 milyon ton kapasiteli STAR Rafineri, 1,5 milyon TEU başlangıç kapasiteli Petlim Konteyner Terminali, yaklaşık 1500 MW’lık enerji santralleri, sıvı depolama tankları gibi devasa projeleri içermektedir.

SOCAR’ın büyük ortak olarak yer aldığı, Azerbaycan’ın Şah Deniz-2 sahasında ve diğer sahalarda üretilecek doğal gazı 1850 kilometrelik bir hat boyunca Türkiye’nin 20 ilinden geçirip Avrupa’ya ulaştıracak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı – TANAP projesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar başarı ile yürüttükleri projelerin enerji alanındaki en önemli temsilcilerinden biridir. Projenin temeli Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Cumhurbaşkanlarının katılımıyla 17 Mart 2015 tarihinde Kars ilinin Selim ilçesinde atıldı. TANAP’ta ilk gaz akışı 2018’de gerçekleşecek. Başlangıçta yıllık 16 milyar metreküp olarak planlanan taşıma kapasitesinin, kademeli olarak önce 24 milyar metreküpe ve ardından 31 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Tarihten gelen kardeşlik bağlarını bugünün koşullarında “Bir Millet İki Devlet” ülküsüyle perçinleyerek sürdüren iki ülke için de büyük öneme sahip TANAP projesi, dünya enerji piyasalarında da ses getirecek dev bir projedir. TANAP, kaynak ve güzergâh çeşitliliği sağlayarak Avrupa ve Türkiye’nin artan doğal gaz ithalatına büyük oranda katkı sunacaktır.


2013

2005 yılından bu yana uluslararası bir enerji şirketi olma yolunda önemli projelere imza atan SOCAR, Azerbaycan’ın gaz dağıtımını yürüten Azerigaz Şirketi ve ülkede tüm petrokimya üretim faaliyetlerini yürüten Azerikimya Devlet Şirketi’ni idaresine aldı. Azerbaycan’da kendi akaryakıt dağıtım ağını kurdu ve ülkedeki ilk Petrol - Gaz İşleme ve Petrokimya Kompleksi (Oil Gas Processing and Petrochemical Complex-OGPC) yatırımına başladı.Azerbaycan - Sumgait ve Gürcistan’da iki adet “Ürea” tesisi yatırımı yaptı.

SOCAR, merkezi İsviçre’de bulunan SOCAR Trading şirketiyle 2008 yılından beri Singapur, Londra, Cenevre, Dubai, Lagos,  Monako, Kahire ve İstanbul’daki ofislerinde petrol ve petrol ürünleri ticaretini sürdürmektedir. Fujairah Terminali, SOCAR’ın Dubai’de başlattığı önemli projelerden biridir. Ayrıca 2011 yılında bir diğer dev projeye daha imza atmış ve Kore Devlet Petrol Şirketi ile anlaşarak 5,3 milyon varillik petrol depolama projesini başlattı. 

SOCAR, Avrupa ve Balkanlar’a açılma yolunda önemli bir ülke olarak gördüğü Ukrayna’da akaryakıt dağıtım zinciri kurdu. Bu zincir, 47 akaryakıt doldurma istasyonundan oluşuyor.

SOCAR Azerbaycan dışında Gürcistan’da petrol, güvenlik, gaz ve akaryakıt dağıtımı alanlarındaki yatırımlarıyla da öne çıkıyor. Gürcistan’da “SOCAR” markası altında 114 akaryakıt istasyonu ile faaliyet gösteriyor. SOCAR Energy Georgia, SOCAR Georgia Petroleum, SOCAR Georgia Gas, SOCAR Georgia Security, Black Sea Terminal şirketleri petrol, güvenlik, gaz ve akaryakıt dağıtımı alanlarında Gürcistan’da büyük yatırımlara imza attı.

2011 Kasım ayında, İsviçre’de geniş bir dağıtım ağına sahip olan ESSO (Exxon Mobil) akaryakıt dağıtım markasının SOCAR bünyesine katılmasıyla, 2013 yılı itibariyla SOCAR markasıyla Avrupa’da akaryakıt dağıtımı başlamıştır. SOCAR halihazırda İsviçre’de 150 akaryakıt istasyonuyla hizmet vermektedir.

Şirket, ayrıca Romanya’da perakende akaryakıt satışı ve dağıtımını üstlendi. Romanya’da EURO 5 standartlarına uygun yıllık 100 bin tondan fazla toptan ve perakende akaryakıt satışı ve dağıtımı yapılıyor. Ülkede 32 akaryakıt istasyonu ile faaliyet göstermektedir.

Azerbaycan - SOCAR, Gürcistan Devlet Petrol ve Gaz Şirketi, Romanya gaz üreticisi Romgaz ve Macaristan’ın enerji şirketi MVM ile balkanlara LNG olarak gaz götürme projesi AGRİ-LNG’nin çalışmaları devam etmektedir.

Kardeş ülke ve stratejik ortak Türkiye’de 2008 yılında PETKİM’i satın aldıktan sonra “Value-Site” vizyonuyla, Petkim’i Avrupa’nın en büyük üretim merkezlerinden biri hâline getirmeyi hedeflemektedir.
Bu yatırımlar 10 milyon ton kapasiteli STAR Rafineri, 1,5 milyon TEU başlangıç kapasiteli Petlim Konteyner Terminali, yaklaşık 1500 MW’lık enerji santralleri, sıvı depolama tankları gibi devasa projeleri içermektedir.

SOCAR’ın büyük ortak olarak yer aldığı, Azerbaycan’ın Şah Deniz-2 sahasında ve diğer sahalarda üretilecek doğal gazı 1850 kilometrelik bir hat boyunca Türkiye’nin 20 ilinden geçirip Avrupa’ya ulaştıracak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı – TANAP projesi, Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar başarı ile yürüttükleri projelerin enerji alanındaki en önemli temsilcilerinden biridir. Projenin temeli Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Cumhurbaşkanlarının katılımıyla 17 Mart 2015 tarihinde Kars ilinin Selim ilçesinde atıldı. TANAP’ta ilk gaz akışı 2018’de gerçekleşecek. Başlangıçta yıllık 16 milyar metreküp olarak planlanan taşıma kapasitesinin, kademeli olarak önce 24 milyar metreküpe ve ardından 31 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Tarihten gelen kardeşlik bağlarını bugünün koşullarında “Bir Millet İki Devlet” ülküsüyle perçinleyerek sürdüren iki ülke için de büyük öneme sahip TANAP projesi, dünya enerji piyasalarında da ses getirecek dev bir projedir. TANAP, kaynak ve güzergâh çeşitliliği sağlayarak Avrupa ve Türkiye’nin artan doğal gaz ithalatına büyük oranda katkı sunacaktır.


1901
1910
1920
1941
1949
1950
1970
1980
1994
1999
2001
2005
2013

Etik Kurallarımız

Etik Kurallarımız

SOCAR Türkiye olarak etik kurallarımız

Bilgi Güvenliği

Bilgi Güvenliği

Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin amacı, şirketin misyonu doğrultusunda:

- Global oyuncusu olduğumuz enerji sektörünün güvenlik hassasiyetini ve itibara verdiğimiz önemi göz önünde bulundurarak, SOCAR Türkiye’nin sahip olduğu bilginin güvenliğini sağlamak;

- Ulusal ve uluslararası arenada liderlik ve büyüme vizyonunu destekleyen yüksek standartta bilgi güvenliği altyapısı kurmak, işletmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak;

- Yürüttüğümüz projelerin kritikliğinden dolayı, projelerle ilgili bilgi güvenliğini sağlamak;

- SOCAR Türkiye faaliyetlerinin güvenli olarak sürdürülebilmesi için hayati öneme sahip olan Bilgi Teknolojileri ve Kurumsal Kaynak Planlama Departmanı’nın sunduğu hizmetlerde gizlilik, bütünlük ve sürekliliği sağlamak;