Haberler

Petkim'in 2018 1. Çeyrek Sonuçları Açıklandı

2018, Petkim'in Dönüşüm Yılı Olacak


Petkim, 2018 yılının üç aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket yılın ilk 3 ayında 126 milyon TL net kar elde ederken aktif büyüklüğü ise yüzde 30 artışla 10 miyar TL seviyesini aştı. Petkim’in 2017 yılını rekor kârla kapattığını belirten Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, bu kârlılığı yatırımcıyla paylaşma kararı aldıklarını belirtti. Mammadov, bu kapsamda 540 milyon TL tutarındaki nakit temettüyü 3 Mayıs’tan itibaren dağıtmaya başladıklarını açıkladı. Petkim’in, Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi olduğunun altını çizen Mammadov, Türkiye ekonomisine katkı sağlamak için sürekli çalıştıklarını dile getirerek “Verimli iş ortaklıklarıyla katkımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. Bu amaçla, STAR Rafineri’ye dolaylı olarak yüzde 18 oranında ortak olmak için 500 milyon dolarlık tahvil ihracını 26 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdik. Diğer taraftan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Şubat 2018 verilerine göre, bu yılın ilk iki ayında yurtdışına tahvil ihraç eden tek özel sektör kuruluşu olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

 

SOCAR Türkiye’nin iştiraki; Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim, ilk üç aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Petkim, yılın ilk üç ayında 126 milyon TL net kâr elde etti. Petkim’in Ocak-Mart döneminde aktif büyüklüğü yüzde 30 oranında artarak 10 milyar TL seviyesine ulaştı. Şirketin net satışları aynı dönemde 1,9 milyar TL olurken, net satış artış oranı yüzde 6 olarak gerçekleşti. Petkim’in ilk çeyrekteki etilen ünitesi kapasite kullanım oranı gerçekleştirilen bakım duruşları nedeniyle yüzde 86 olarak gerçekleşti.

Diğer taraftan, Petkim’in 2017 yılını rekor kârla kapattığını hatırlatan Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, kârlılığı yatırımcıyla paylaşma kararı aldıklarını belirtti. Mammadov, bu kapsamda, 540 milyon TL tutarındaki nakit temettüyü 3 Mayıs’tan itibaren dağıtmaya başladıklarını açıkladı.

Petrokimya piyasası dışındaki alanlarda da gelir çeşitliliğini artırma stratejisi bulanan Petkim, bu amaçla, ocak ayında 720 milyon dolar karşılığında, STAR Rafineri’de dolaylı olarak %18 oranında ortak olmak üzere sözleşme imzaladı.

Art arda açıkladığı güçlü finansal sonuçlarıyla yatırımcıların güvenini artıran Petkim, bu satın almanın finansmanını sağlamak amacıyla 5 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarında tahvil ihracını da çok başarılı bir şekilde 26 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdi.

Genel Müdür Anar Mammadov, verimli iş ortaklıklarıyla Türkiye ekonomisine katkılarını daha da artırmayı amaçladıklarını belirterek, “STAR Rafineri’ye dolaylı olarak ortak olmak için gerçekleştirdiğimiz tahvil ihracı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Şubat 2018 verilerine göre, bu yılın ilk iki ayında Petkim’e yurtdışına tahvil ihraç eden tek özel sektör kuruluşu olma unvanını kazandırdı.” dedi.

2018 yılının zorlu olmakla birlikte Petkim’in yeni başarılara imza atacağı bir dönüşüm yılı olacağını belirten Mammadov, “Piyasa koşulları açısından daha zorlu geçmesini beklediğimiz 2018’de Petkim’in verimlilik odaklı yeni başarılara imza atacağı bir döneme hazırlanıyoruz.

Global olarak petrol fiyatlarının artması hammadde maliyetlerini artırıyor. Fabrika verimliliklerini artıracak yatırımların yapılmasını temin etmek için bakım duruşları iş planına alındı. Örneğin, birinci çeyrekte bazı fabrikalarımızda bakım duruşu yaptık. Bunun yanı sıra, STAR Rafineri’nin üretime geçmesiyle doğacak fırsatları iyi kullanma kararlılığıyla hareket planımız oluşturuldu” diye konuştu.

Orta vadeli bir proje olan dijitalleşmede de yıl sonunda ilk çıktıları almayı hedeflediklerini belirten Anar Mammadov, şöyle devam etti; “Bu yıl uygulayacağımız önemli bir inisiyatif de dijitalleşme ve bu kapsamda Endüstri 4.0 dönüşümüdür. Dijitalleşme yol haritamızı oluşturarak bu konuda ilk adımı attık. Bu yolcuğumuzda, 2017 yılında hayata geçirmeye başladığımız gelişmiş analitik uygulamaları önümüzdeki dönemde de geliştirerek sürdüreceğiz. Nihai hedefimiz olan Azerbaycan ve Türkiye’de Petkim’i en iyi dijital şirket seviyesine getirmek için çaba gösteriyoruz.”

Anar Mammadov, “Petkim ve Türkiye için daha fazla değer üretmek üzere özveriyle çalışmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.


Diğer Haberler

TANAP Projesiyle Şahdeniz-2'den Türkiye'ye gaz teslimatı başladı

Haberler

Şahdeniz konsorsiyumu, Şahdeniz-2 geliştirme projesinden Türkiye'ye ticari gaz teslimatının başladığını duyurdu.

Devamını Oku

SOCAR Başkanı'ndan Türkiye Cumhurbaşkanı'na kutlama mesajı

Haberler

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev'in, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 24 Haziran 2018 seçimleri vesilesi ile gönderdiği kutlama mesajı aşağ ...

Devamını Oku

2017 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA DAVET İLANI

Haberler

SOCAR TURKEY ENERJİ ANONİM ŞİRKETİ 2017 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA DAVET İLANI

Devamını Oku