Haberler

Vagif Aliyev: Tüm Enerjimizle Türkiye'nin Yanındayız

SOCAR Türkiye olarak 2008 yılında çıktığımız yolda, doğrudan ve dolaylı yaklaşık 40 bin kişiye sağladığımız istihdam ve 18 milyar dolarlık yatırımla, Türkiye tarihinin en büyük dış yatırımını gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz. Azerbaycan ve Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek bu sanayi atılımını Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile el ele yapıyoruz.

SOCAR Türkiye, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi olan SOCAR’ın Türkiye iştirakidir; Azerbaycan ve Türkiye kardeşliğinin, ekonomik stratejik ortaklığının yegâne temsilcisidir. Bir millet iki devlet olgusu ile dev projeleri yürüten SOCAR Türkiye, Türkiye ve Azerbaycan için tüm enerjisiyle çalışmaktadır. Çünkü biliyoruz ki; iki ülkenin geçmişi gibi geleceği de ortaktır.

Bütün çabamız, yürüttüğümüz stratejik öneme sahip projeleri hızla ve kusursuz şekilde hayata geçirmek içindir. Bu kapsamda SOCAR Türkiye ve grup şirketleri olarak uzun bir dönemdir daha verimli ve en yüksek standartlarda yapılanma için hazırlık yapmaktayız. Uluslararası danışmanların katkıları ve kapsamlı araştırmaların sonuçlarını da göz önüne alarak şirketlerimiz için, bu stratejik yatırımlardaki yapılanmayı her iki ülkenin de faydasını maksimize edecek şekilde yeniden tarif ediyoruz.

2020 itibarı ile “Türkiye’nin 1 numaralı sanayi şirketi” olmak vizyonumuz doğrultusunda Yönetim Kurulumuz, SOCAR Türkiye ve proje yatırımlarını daha ileriye, daha hızlı bir şekilde taşımak amacıyla bir takım yapısal değişiklik kararları aldı.

Tüm sosyal paydaşlarına karşı sorumluluklarını bilen ve bunlara sahip çıkan; yürüttüğü çalışmalar ve projeleriyle katma değer yaratan; bütün operasyonlarını güvenli, sürdürülebilir ve ekonomik olarak optimum bir şekilde yürüten; çok yönlü, yenilikçi ve sonuç odaklı bir ortam yaratan uluslararası bir şirket olarak SOCAR Türkiye operasyonlarını yeniden şekillendiriyoruz.

Bu doğrultuda, ilerleyen günlerde duyuracağımız belirli yatırımlara ek olarak organizasyonel bir takım değişikliklere gittik ve 27 Temmuz 2016 itibarı ile geçerli olmak üzere SOCAR Türkiye ve grup şirketlerinde uluslararası yapımızı pekiştirecek bir model tasarladık. “C-Level” bir yetkilendirme ile bu dev yatırımları daha efektif hale getireceğiz, projelerimizi hızlandıracağız ve karar alma-uygulama süreçlerimizdeki verimliliği artıracağız.

Petkim, SOCAR’ın Türkiye’deki ilk göz ağrısıdır. 2008 yılında özelleştirme ile birlikte Petkim’in SOCAR ailesine katılmasıyla; bu önemli kurumu daha da yükseğe taşımak için çalışıyoruz. Türkiye için üreten Petkim yeni yapılanma ile birlikte çok daha fazla katma değer yaratarak sanayiyi geleceğe taşıyacak.

Bu çerçevede, Sadettin Korkut 27 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla görevini yeni Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov’a devretmiştir.

Petkim’i daha dinamik hale getirmeyi amaçlayan, tepeden aşağıya yeniden yapılanma kapsamında farklı departmanlarda görev yapan 27 çalışanımızın iş akdi, tüm yasal hakları ödenmek suretiyle feshedilmiştir.

Ayrıca, yeniden yapılanma kapsamında SOCAR Türkiye’nin farklı departmanlarında bulunan dört çalışanımız görevlerinden ayrıldılar.

SOCAR Türkiye ve iştiraklerindeki yeniden yapılanma süreci, yeni yatırımları da kapsayacak şekilde devam edecektir. Gelişmeleri, gerçeklerle bağdaşmayan bilgilerle sunmak, paydaşlarımızın yanı sıra çalışanlarımıza da zarar veriyor.

Türkiye’nin bu zor günlerinden güçlenerek çıkacağına inancımız tamdır. Biz tüm enerjimizle Türkiye’nin yanında olmak için buradayız ve yatırımlarımıza aralıksız devam ettiğimizin bilinmesini isteriz.

Vagif Aliyev

SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı

Diğer Haberler

Petkim, Endüstri 4.0 Teknolojilerini Üretimde En İyi Kullanan Tesisler ...

Haberler

Dünya Ekonomi Forumu’nun (WEF) Endüstri 4.0 teknolojilerini üretimde en iyi kullanan tesisler olarak kabul ettiği ‘Global Lighthouse Network’e bu yıl ...

Devamını Oku

test

Haberler

Devamını Oku

SOCAR Türkiye Yılın En İtibarlı Enerji Şirketi Seçildi

Haberler

Marketing Türkiye ve Akademetre işbirliği ile düzenlenen, yıl içinde itibarını en çok artıran marka ve paydaşlarının belirlendiği The ONE Awards Bütün ...

Devamını Oku