Haberler

Enerji Devleri Bakü’de Buluştu

23. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı’nı ziyaret eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, SOCAR’ın Türkiye yatırımları hakkında bilgi aldı

Ana sponsorluğunu SOCAR'ın üstlendiği, “23. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı” (Caspian Oil & Gas) 1 Haziran’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katıldığı törenle açıldı. Fuarın açılışında konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Bu yıl da SOCAR’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen ve onlarca ülkeden yüzlerce katılımcı firmanın olduğu bu organizasyon, Azerbaycan ve bölgenin en önemli doğalgaz ve petrol fuarı niteliğinde” dedi. Fuarda, SOCAR Türkiye’nin standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Aliyev, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev ve SOCAR Türkiye Genel Müdürü Zaur Gahramanov’dan Türkiye’deki yatırımlarıyla ilgili bilgi aldı. Petkim Yarımadası’ndaki projeler ve TANAP'ın toplam yatırım maliyetinin 18 milyar doları bulduğunu belirten SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, "Petlim Konteyner Terminali 1. faz çalışmalarını da tamamlamış bulunuyoruz, açılışını kısa bir süre sonra gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yüzde 64’ünü tamamladığımız STAR Rafineri’yi 2018 yılında devreye alacağız" dedi.

Ana sponsorluğunu SOCAR'ın üstlendiği, Hazar Bölgesi petrol ve doğalgaz endüstrisinin en geniş kapsamlı organizasyonu olan, "23. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı (Caspian Oil & Gas)" 1-4 Haziran’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katıldığı törenle açıldı. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen fuarın açılışında konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Bu yıl da SOCAR’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen ve onlarca ülkeden yüzlerce katılımcı firmanın olduğu bu organizasyon, Azerbaycan ve bölgenin en önemli doğalgaz ve petrol fuarı niteliğinde” dedi. Petrol ve doğalgaz alanında en yeni yatırım ve projelerin tanıtıldığı, Hazar Denizi'nin enerji potansiyelinin ele alındığı, 23. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı’na, Türkiye, Rusya, ABD, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerden petrol sektörüne yön veren toplam 200 şirket katıldı. SOCAR Türkiye, fuarda, toplam yatırım maliyeti 18 milyar doları bulan Petkim Yarımadası projeleri ve TANAP'ı tanıttı.

Açılış töreni sonrasında fuarda incelemelerde bulunan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, SOCAR Türkiye standını ziyaret etti. SOCAR Başkanı Rövnaq Abdullayev, SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev ve SOCAR Türkiye Genel Müdürü Zaur Gahramanov, ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e, Türkiye’deki rafineri, petrokimya, enerji, lojistik ve dağıtım entegrasyonunu sağlayan toplam yatırım maliyeti 18 milyar doları bulan "Value-Site" projeleri hakkında bilgi aktardı. Konuşmasında, Türkiye’deki proje yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten, SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev şunları söyledi: “Azerbaycan’ın yurtdışındaki ilk liman işletme tesisi Petlim Konteyner Terminali’nin 1. faz çalışmalarını da tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılın 3. çeyreğinde operasyona başlamasını öngörüyoruz. Value-Site Projesi'nin önemli parçası olan terminal için 300 milyon dolar yatırım gerçekleştirdik. Goldman Sachs’ın, 2014 yılında Petlim’in yüzde 30'una 300 milyon dolar üzerinden ortak oldu. Limanın işletmesini 28 yıllığına dünyanın en büyük konteyner elleçleme firması olan APM şirketi üstlenecek. Limanımız, dünyanın en büyük konteyner gemilerini kabul edebilecek kapasiteye sahip olacak” dedi.

Petlim Konteyner Limanı’nın başta Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunacağına inandıklarını kaydeden SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, “Limanımızın açılışının, dost ve kardeş iki ülkenin liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilmesi bizler için büyük bir onur ve mutluluk vesilesi olacaktır" diye konuştu

Türkiye’de özel sektör eliyle ilk rafineriyi SOCAR yapıyor…

Türkiye’deki rafineri, petrokimya, enerji, lojistik ve dağıtım entegrasyonunun, rafineri ayağını oluşturan STAR Rafineri hakkında bilgi veren Vagif Aliyev, projenin planlanan takvime uygun ve bütçe çerçevesinde ilerlediğini kaydetti.

Star Rafineri’nin Türkiye’de özel sektör eliyle inşa edilen ilk rafineri olduğunu hatırlatan Vagif Aliyev, şu bilgileri paylaştı: “Türkiye’nin ilk stratejik yatırım teşvik belgesine sahip olan, STAR Rafineri’nin yaklaşık yüzde 64’ü tamamlandı. 5.6 milyar dolar yatırım bedeline sahip olan STAR Rafineri projesinde, 14 ülkeden toplam 2000’e yakın mühendis görev yapıyor. Dünya standartlarında teknik, kalite ve SEÇ (Sağlık, Emniyet ve Çevre) uygulamalarıyla eşsiz bir proje olan STAR Rafineri, aynı zamanda dünyada sıfırdan yapımı devam eden birkaç rafineri projesinden birini oluşturuyor.”

Güney Gaz koridorunun en önemli ayağı olan TANAP projesinin temelinin ise 17 Mart 2015'te Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının katılımıyla atıldığını anımsatan Vagif Aliyev, “TANAP ve rafineri projesini Petkim doğurdu. Petkim'in varlığı ve özelleştirilmesi, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin yanı sıra bu projelerin de tetikleyicisi ve hızlandırıcısı oldu. Türkiye'nin sanayileşme tarihi Petkim'in tarihiyle bire bir örtüşüyor. Nisan ayında Petkim'in 51'nci yılını kutladık. SOCAR Türkiye olarak, Petkim’i Türkiye'nin en büyük yatırımlarının merkezine taşımayı başardık. Bununla gurur duyuyoruz. 2018'de Petkim yarımadası Avrupa'nın entegrasyona dayalı en büyük üretim merkezlerinden biri olacak" dedi.

Fuarda ayrıca, petrol şirketleri arasında iş bağlantıları yapılırken, uzmanlar tarafından petrol ve doğalgaz endüstrisi konusunda dünyadaki yeni gelişmelerle ilgili oturumlar düzenlendi. "23. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı (Caspian Oil & Gas)" 1-4 Haziran 2016 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

Diğer Haberler

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra O ...

Haberler

SOCAR Türkiye, 30 yıldır işgal altında olan Karabağ’ın 8 Kasım 2020’de yeniden Azerbaycan topraklarına katılması zaferini ölümsüzleştirmek ve 44 gün s ...

Devamını Oku

Petkim 2021 Yılı 3. Çeyrek Finansal Sonuçları Açıklandı

Haberler

Petrokimya piyasalarındaki olumsuz şartlara rağmen Petkim, 9 aylık dönemdeki başarılı performansıyla satışlarını arttırdı, borçlarını azalttı.

Devamını Oku

Azerbaycan’ın 8 Kasım Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

Haberler

Karabağ Zaferi için hazırladığımız filmimizi buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Devamını Oku