Page Menu

Üst Yönetimden Mesajlar

Vagif Aliyev / SOCAR Türkiye ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı

va

Türk halkının alın teri ile kurulup büyütülen Petkim’in, Azerbaycan’ın uzun yıllardır varolan önemli değerlerinden biri SOCAR tarafından 2008 yılında satın alınması, iki ülke ilişkilerinde çok önemli bir eşik noktası oldu. Asırlardır devam eden kardeşlik ilişkilerinin her iki ülke halkları için ekonomik değerle taçlanması, yeni değerler üretilmesi gibi büyük bir hedef ortaya kondu. Böylece SOCAR, Türkiye’nin en büyük doğrudan yatırımcı şirketi olmasını sağlayacak adımları başlatırken Türkiye’nin eli birçok yeni enerji projeleriyle uluslararası arenada daha da güçlü hale geldi.

 

Hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşını kutlayacağımız 2023 yılında, Türkiyede Avrupa’nın en büyük üretim merkezlerinden birini oluşturmak ve Türkiye’nin en kapsamlı kümelenme konseptine ev sahipliği yapmak. “Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik” entegrasyonu üzerinde yükselen bu kümelenme stratejisi, sadece şirketimiz için değil, Türk sanayisi ve ülkelerimiz ekonomisi için de hayati önem taşıyor.

Kısa bir süre sonra Türkiye, enerji köprüsü bir ülke olarak, dünyadaki yerini daha da güçlendirmiş olacak. Türkiye yakın gelecekte, enerjide küresel ve bölgesel arz güvenliğinin en önemli teminatı haline gelecek. Bu konularda Azerbaycan ve SOCAR’ın katkıları da bize ayrıca gurur veriyor.

Türkiye’de 10 yılı geride bırakan ortak yürüyüşümüzde Azerbaycan-Türkiye kardeşliğini tarihe altın harflerle kazıyacak yatırımlar başlattık, ilk büyük yatırımımız olan Petkim Konteyner Limanı ilk fazı 2016 yılında faaliyete başladı Bu yatırım bölge ekonomisine biraz daha güç katacak. Burada uluslararası yatırım şirketi Goldman Sachs ortağımız oldu. Diğer yanda Türkiye’nin ilk özel sektör rafineri yatırımı olan STAR Rafinerisi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. SOCAR tarafından gerçekleştirilen bu rafineriden 2018 yılında ürün almaya başlayacağız. Türkiye ekonomisine cari açığı önleyici olacak şekilde pozitif katkı sağlayacağız. Sadece Türkiye değil bölgemiz için de stratejik öneme sahip TANAP doğalgaz geçiş projesi de başlı başına uluslararası düzeyde takip edilen ve SOCAR’ın büyük hissedar olduğu bir proje olarak öne çıkıyor.

Petkim’in satın alınmasıyla başlayan bu yatırımlar bizim için çok büyük gurur kaynağıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedeflerini yakalaması için katkı sağlamaya devam edeceğiz. Türkiye’nin bu hedefe ulaşması için gereken 100-120 milyar dolarlık yatırımın yaklaşık yüzde 20’sini SOCAR, enerji ve altyapı yatırımlarıyla karşılayacak.

Kamuoyumuza verdiğimiz her mesajda, temel yaklaşımımızın “Türkiye’nin daha çok üretmek zorunda olduğunu” belirttik. Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler, üretim gücünün ülkeler ve şirketler nezdinde ne kadar kritik bir faktör olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.

Yatırım heyecanımız, ülkelerimizin geleceğine olan inancımız, daha çok insanımıza iş ve aş verecek olmanın yaşattığı manevi mutluluk; işlerimizi biraz daha kolaylaştırıyor…

Türkiye’nin en önemli şirketleri arasında yer alan, Ulusal Önderimiz Haydar Aliyev’in “Bir Millet, İki Devlet” ülküsünün çelikleşmiş ifadesi olan bu yatırımlarımız iki kardeş ülkenin gurur kaynağı olarak devam edeceğinden hiç şüphe duymuyoruz.