Page Menu

Üst Yönetimden Mesajlar

Zaur Gahramanov / CEO, SOCAR Türkiye

SOCAR Türkiye CEO Zaur GahramanovSOCAR Türkiye olarak, 2008 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz tüm yatırımlarımızla Türkiye ekonomisine çok ciddi katkılarımız oldu ve bu yatırımlarımızda Türkiye`den büyük destek ve ilgi gördük. Bu işbirliğinin “Bir millet, iki devlet” ülküsüyle daha da güçlenerek süreceğine yürekten inanıyoruz.

 

Halen devam eden ve tamamlandığında 19.5 milyar dolara ulaşacak yatırımlarımızın, bu işbirliğine olan güvenimizin en önemli kanıtı olduğunu söyleyebiliriz. Projelerimizin tamamlanmasıyla birlikte, bu güçlü ülkenin en büyük sorunlarından biri olan cari açık ve enerji ithalatı konularına önemli destek verdiğimize tanık olacaksınız. Türkiye’nin, köklü devlet geleneği, güçlü demokrasi anlayışı ve hızla büyüyen ekonomisiyle başta bölge olmak üzere tüm dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerini alacağına inanıyoruz.

2008 yılında Petkim’i satın aldıktan sonra 600 milyon dolardan fazla ek yatırım gerçekleştirdik ve 2023 yılında Petkim Yarımadası’nı Avrupa’nın en büyük üretim merkezlerinden birine dönüştürmek yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz. Ama yatırımlarımız Petkim’le bitmiyor, projelerimize ara vermeden, tam gaz devam ediyoruz.

Yatırımlarımızın ilk fazı bittiğinde, Türkiye’nin üç büyük sanayi holdinginden biri olacağız. SOCAR Türkiye olarak 2020 yılına kadar Rafineri - Petrokimya - Enerji - Lojistik – Dağıtım işlevlerinin entegrasyonunu tamamlayarak tüm bu alanları kapsayan Türkiye’nin en büyük üretim güçlerinden biri olmayı hedefliyoruz.

Türkiye’de faal olan çok sayıda şirketimiz ve aynı anda yürüyen pek çok projemiz var. Bu iş alanlarının SOCAR’ın global stratejisi çerçevesinde yapılandırılması ve şirketlerimizin daha verimli ve rekabetçi hale getirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor.

Emin adımlarla bu hedeflere doğru ilerlerken, iki kardeş ülke olan Türkiye ve Azerbaycan’ın ekonomik ilişkilerine de en üst düzeyde katma değer sağlamayı görev sayıyor ve ileriye doğru güvenle bakıyoruz.

Yıllık 10 milyon ton kapasiteye sahip STAR Rafineri’nin 2018 yılı itibarıyla üretime başlamasını hedefliyor, bu doğrultuda kapsamlı ve yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bugüne kadar 4,6 milyar dolar harcama yaptığımız STAR Rafineri’nin genel ilerleme oranı 2017 Kasım itibarıyla %96.4’e ulaştı.

Yaklaşık 45 milyar dolar yatırım değeri olan Güney Gaz Koridoru olarak adlandırdığımız gaz değer zincirinin en önemli halkası olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) projesi, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin enerji arz güvenliği açısından hayati önem taşıyor. Başlangıç için yılda 16 milyar metreküp gaz arzı sağlama öngörüsüyle başlatılan projenin ileriki yıllarda artan üretim imkânlarımızla birlikte 31 milyar metreküpe kadar çıkabileceğini öngörüyoruz. Boru hatlarımızın kapasite artışı imkanı buna göre dizayn edilmiş durumda. Gaz akışının Türkiye için 2018 yılı ortasında, Avrupa Birliği için ise 2020 yılı başında başlamasını planlıyoruz. Yaptığımız yatırımlarla Azerbaycan orta ve uzun vadede Türkiye’nin ikinci büyük, Avrupa’nın ise sayılı gaz tedarikçileri arasına girmiş olacak ve bundan hem üreticiler, hem taşıyıcılar, hem de nihai tüketiciler karlı çıkacak.

SOCAR’ın aktifleri uluslararası finans ve yatırım şirketlerinin de dikkatini çekiyor. 2015 yılında SOCAR Türkiye Enerji A.Ş. hisselerinin %13’ü 1,3 milyar dolara "Goldman Sachs" tarafından alındı. Şirketimizin uluslararası varlıklarının değerinin artması, dünyanın önde gelen finans şirketlerinin SOCAR’a ve gerçekleştirdiğimiz projelere büyük ilgi ve güven göstermeleri artık kesin bir gerçektir.

Ege Bölgesi’nin en büyük konteyner terminali, 17 türbinden oluşan 51 megavatlık Petkim Rüzgar Enerji Santrali (Petkim RES), TANAP boru hattı boyu uzanacak fiber-optik projemiz, petrol arama ve üretim faaliyetlerimiz yanı sıra sanayi, turizm, inşaat, ulaşım gibi tüm sektörlerde faaliyet gösteren kurumların enerji ihtiyaçlarını en ekonomik şekilde karşılamayı, CNG'nin temiz enerjisi ve konforunu tüm kurumlara ulaştırmayı hedefleyen petrol enerji dağıtım ağımızla Türkiye’nin yanında olmaya ve üretmeye devam edeceğiz.