Page Menu

Üst Yönetimden Mesajlar

Rövnag Abdullayev / SOCAR Başkanı

RAAzerbaycan'ın bağımsızlığını kazandığı günden bu güne, kardeş ülke Türkiye ile stratejik bir ortaklığa başlayarak iki ülke arasındaki ilişkileri tüm alanlarda arttırdık ve yüksek bir seviyeye çıkardık. Modern Azerbaycan'ın kurucusu Ulusal Önderimiz Haydar Aliyev'in "Bir Millet İki Devlet" sözü bir ideolojiye dönüşerek her iki ülke tarafından paylaşıldı. Geride bıraktığımız yıllar boyunca, Türk şirketleri ülkemizin ekonomik gelişimine ve ilerlemesine olağanüstü katkılarda bulunmuş ve önemli projeler hayata geçirmiştir.

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) olarak, bu dostluk ilişkilerini daha da güçlendirmek adına katkıda bulunma ve her iki ülkenin ekonomik gelişimini stratejik yatırımlarla destekleme misyonunu üstlendik.

 

En değerli Türk şirketlerinden biri olan Petkim'in 2008 yılının Mayıs ayında satın alınmasıyla birlikte SOCAR'ın ülke dışındaki en büyük yatırımını Türkiye'de gerçekleştirdik. Böylece; Azerbaycan, yatırım için dikkatleri üzerine çeken bir ülke olmaktan çıkarak yatırım yapan bir ülkeye dönüştüğünü tüm dünyaya gösterdi. İlerleyen yıllarda, iki kardeş ülkenin ortak refahının arttırılması için önemli adımlar atıldı. Üretim - Petrokimya - Enerji - Lojistik - Dağıtım Entegrasyon zincirini içeren 2008-2023 yılları arasında geçerli olacak bir yatırım vizyonu geliştirdik.

 

Bu vizyon doğrultusunda; temelleri 25 Ekim 2011 tarihinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sn. İlham Aliyev ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi olan STAR Rafineri ile 1,5 milyon TEU kapasitesine sahip, halihazırda ilk fazı tamamlanmış ve faaliyete başlamış, Ege Bölgesi’nin en büyük limanı olan Petlim Konteyner Limanı inşaatları tamamlandığı zaman, sadece ‘Petkim Yarımadası’na yapılmış yatırım hacmi 10 milyar doları geçecek. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projeler, SOCAR'ın yalnızca Türkiye'de değil aynı zamanda bölge genelinde önemli bir üretim ve lojistik merkezine dönüşmesini sağlayacak.

 

Türkiye'deki faaliyetlerimize bölgesel projelerle başladık. Ardından, küresel enerji güvenliği için hayati önem arz eden projeleri hayata geçirdik. Avrupa Birliği ülkelerine Azerbaycan doğal gazının temin edilmesi konusunda tarihi bir rol oynayacak olan Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesi başarılı bir şekilde devam ediyor. "21. Yüzyılın Projesi" olarak adlandırılan bu devasa proje, Azerbaycan ve Türkiye'nin ortak çabalarının bir sonucudur. 8.5 milyar $'lık değere ve küresel anlamda stratejik öneme sahip olan TANAP projesi, 2018 yılında faaliyete başladığında, Hazar Denizi'ndeki enerji kaynaklarını önce Türkiye'ye, buradan da Avrupa'ya taşıyacak.

 

Ülkelerimize ve geleceklerine dair güvenimiz tamdır. Kısa zaman içerisinde kardeş ülkemiz Türkiye'de yapacağımız yatırımların toplam değerinin 19.5 milyar $'dan fazla olması, Türkiye'nin aydınlık geleceğine ne kadar güven duyduğumuzun bariz bir göstergesidir. Türkiye'de hayata geçirdiğimiz projelerin tamamı bizim için çok özel bir öneme sahip; bu nedenle, SOCAR'ın Azerbaycan ekonomisine çok daha uzun yıllar hizmet etmeye devam etmesini temenni ediyoruz. Bu amaçla gerekli tüm adımları atmaya devam edeceğiz.