Page Menu

Hakkımızda

SOCAR Türkiye

Resmi unvanı "SOCAR Turkey Enerji A.Ş." olan SOCAR Türkiye, dünyanın en köklü petrol ve doğal gaz şirketlerinden biri olan SOCAR'ın (Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi) 2008 yılında kurulan bir iştirakidir.

SOCAR Türkiye, iki kardeş ülke olan Azerbaycan ve Türkiye arasında artan ekonomik işbirliğinin bir simgesidir. SOCAR Türkiye, ülkenin en büyük şirketlerinden biri olma yolunda hızla ilerlerken hayata geçirdiği yatırımlarla Türkiye'nin sanayisine güç katmaya devam etmekte ve böylelikle Türkiye'nin uluslararası enerji platformlarında önemli bir güç haline gelmesine yardımcı olmaktadır.

2023 yılına kadar hayata geçirilecek toplam yatırımlarının değeri 19.5 milyar ABD Doları bulan SOCAR, Türkiye'nin en büyük yabancı yatırımcısı olmaktan gurur duymaktadır. Aynı şekilde; Petkim, STAR Rafineri, Petlim Konteyner Terminali ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) gibi SOCAR'ın Türkiye'de yer alan grup şirketleri de Azerbaycan'ın şimdiye kadar tek bir ülkeye yaptığı en büyük çaplı yatırımı temsil etmektedir.

SOCAR, Türkiye'deki ana yatırım alanlarını doğalgaz ticareti ve dağıtımı, petrol rafinerisi ve dağıtımı, petrokimya ürünlerinin üretimi ve ticareti ile bu alanları destekler nitelikteki ilgili faaliyetler olarak tanımlamaktadır. Ayrıca; SOCAR, bir altyapı projesi olan Güney Gaz Koridoru'nun en uzun kısmı olan ve Hazar Denizi bölgesindeki kaynakları Avrupa'ya ve Türkiye'ye ulaştırması planlanan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi'nin en büyük ortağıdır.